23/07/2024 New York
Dark Light

Blog Post

Oopscars > News > NEWS > Türkiye Elektrikli Araç Şarj İstasyonları Sayısı Nedir? 2023 Güncel Veriler

Türkiye Elektrikli Araç Şarj İstasyonları Sayısı Nedir? 2023 Güncel Veriler

Türkiye’de Elektrikli Şarj istasyonları

Türkiye’ de elektrikli şarj istasyonları sayısı, gün geçtikçe artış göstermektedir. Fosil yakıtların kısıtlı olması ve çevreye verdiği zarardan dolayı elektrikle çalışan araçlara ilgi artmaktadır. Bireysel araç şarj istasyonlarının yanında alışveriş merkezi, iş yeri,hastaneler, dinlenme tesisi, akaryakıt istasyonu gibi alanlarda şarj üniteleri de bulunmaktadır. İşletmeler, filolarındaki araçların şarj maliyetlerini düşürmek ve şarj işlemlerinin verilerini tutmak için kurumsal şarj istasyonlarını tercih etmektedir. Peki, Türkiye elektrikli araç şarj istasyonları sayısı nedir? 2023 güncel verileri için okumaya devam edin.

Elektrikli araç

Son yıllarda dünya genelinde elektrikli araçlar popülerlik kazanırken, Türkiye’de bu dönüşümü yakından takip ediyor. Elektrikli araç kullanımının artmasıyla birlikte, Türkiye’de elektrikli şarj istasyonlarının sayısı da hızla çoğalmaktadır. Bu istasyonlar, elektrikli araç sahiplerinin araçlarını şarj etmeleri için gerekli altyapıyı sağlamaktadır.

2023 verilerine göre Türkiye Elektrikli Araç Şarj İstasyonları sayısı 6.500 civarında olup 2023 sonunda 10.000’ i bulması hedeflenmektedir.

Türkiye’deki elektrikli şarj istasyonları, farklı tiplerde ve hızlarda hizmet vermektedir. DC Şarj olarak bilinen hızlı şarj istasyonları, kısa sürede araçları şarj edebilen ve yoğun kullanıma uygun olan türlerdir. Özellikle büyükşehirlerde, hızlı şarj istasyonlarının sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Ankara, İstanbul ve İzmir gibi büyükşehirlerde elektrikli araç sahipleri için birçok şarj istasyonu bulunmaktadır. Ülkemizde yer alan istasyonların 3’te biri İstanbul’da bulunurken elektrikli araç şarj istasyonlarının en yoğun bulunduğu diğer iller sırasıyla Ankara, İzmir ve Antalya’ dır.

Elektrikli araç

Elektrikli araç şarj istasyonları dağılımı ise trafik yoğunluğu ve araç sayısına göre değişmektedir. İstanbul, Türkiye’nin en kalabalık şehri olduğu için elektrikli şarj istasyonlarının sayısı da oldukça fazladır. İstanbul’da elektrikli araç sahipleri, kolaylıkla şarj ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri birçok noktaya ulaşabilirler. Alışveriş merkezleri, AVM’ler, oteller ve kamu binaları gibi yerlerde şarj istasyonları bulunmaktadır.

Ankara’da elektrikli araç şarj istasyonları, şehir genelinde stratejik noktalara yerleştirilmiştir. Alışveriş merkezleri, otoparklar, oteller ve benzin istasyonları gibi yerlerde bu istasyonlara rastlamak mümkündür. Ankara Büyükşehir Belediyesi, elektrikli araç kullanımını teşvik etmek amacıyla bu şarj istasyonlarının yaygınlaşmasına önem vermektedir.

İzmir de elektrikli araç kullanımının yaygın olduğu bir diğer şehrimizdir. İzmir’de de araç sahipleri, birçok noktada şarj istasyonlarına erişebilmektedir. Özellikle halka açık otoparklarda ve alışveriş merkezlerinde bu istasyonları görmek mümkündür.

Türkiye’ de trafik yoğunluğu ve araç sayısına göre elektrikli araç şarj istasyonlarının dağılımı değişmektedir. İstanbul, Ankara elektrikli araç şarj istasyonları ve İzmir araba şarj istasyonu yerlerini öğrenmek için Estasyon elektrikli araç şarj istasyonu haritası üzerinden estasyonları görüntüleyebilirsiniz.

Estasyon Elektrikli Araç Şarj İstasyonları

Elektrikli araç şarj istasyonu işletmecisi Estasyon, 2022 yılında Bor Holding bünyesinde kurulmuştur. Estasyon, EDPK tarafından verilen Şarj Ağı İşletmesi Lisansı onayını almış ve sektörde yenilikçi bir yatırım yaparak Türkiye’de bir ilke imza atmıştır.

Estasyon; bireysel elektrikli araç şarj istasyonu ve kurumsal elektrikli araç şarj çözümleri sunmaktadır. Uzman ekibi ile elektrikli araç filosuna sahip kurumlara şarj istasyonu kurulumunda da hizmet vermektedir. Bireysel ve kurumsal şarj çözümlerinin yanı sıra tüm Türkiye’de Estasyon şarj istasyonları ağını hızla genişletmektedir. Estasyon şarj noktalarında AC ve DC olmak üzere iki farklı soket tipi bulunmakta olup elektrikli araç şarj istasyonu haritası üzerinden estasyonları görüntüleyebilirsiniz.

3 - 0

Thank You For Your Vote!

Sorry You have Already Voted!

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *