18/05/2024 New York
Dark Light

Blog Post

Oopscars > News > NEWS > Hybrid Motor Nasıl Çalışır?

Hybrid Motor Nasıl Çalışır?

Hybrid Motor Nasıl Çalışır?
HYBRID ENGINE -TOYOTA C-HR

Hybrid Motor Nasıl Çalışır? İlk başta Hybrid kelimesi nedir?Bir bakalım. Hybrid ; kelime anlamı olarak melez,harmanlanmış,karma anlamlarına gelir.Kısaca iki farklı türün birleşiminden oluşan yapı.

Hybrid Otomobil Nedir?

Birbirinden tamamen farklı yapıya sahip olan,bir elektrikli motoru ile içten yanmalı (Benzinli ya da dizel) motorun birarada kullanılmasıyla meydana gelen oluşum hybrid motoru meydana getirir.

Hybrid otomobil Nedir?
HYBRID ENGINE -TOYOTA C-HR

Hybrid Motor Nasıl Çalışır?

  • Hybrid motorlarda ilk hareket ve sonrası düşük hızlarda elektrik motoru devrededir.
  • Performanslı kullanım gerektiğinde içten yanmalı motor (Benzinli motor) devreye girer ve elektrik motorunu destekleyerek maksimum güç değerlerinde kullanım sağlanabilir.
Hybrid Motor
HYBRID ENGINE -TOYOTA
Hybrid Motorlarda Yakıt Tasarrufu Nasıl Gerçekleşir?
  • Kullanım esnasında frene basıldığında ve yavaşlamalarda oluşan enerji elektrik motorunun bataryasını şarj eder.
  • Aynı zamanda içten yanmalı motorun (Benzinli motor) devrede esnada, elektrik motoru bataryası şarj olmaya devam eder.Yeterli elektrik enerjisi depolandığında,otomatik olarak elektrik motoru devreye girerek büyük oranda yakıt tasarrufu sağlar.
  • Sürücü manuel olarak da bir düğme vasıtasıyla ,elektrik motoru ile yola devam etmeyi tercih edebilir.(Bataryada yeterli miktarda elektrik enerjisi depolanmışsa.)
  • Elektrik enerjisi bittiği anda benzinli motora pürüzsüz bir şekilde geçiş sağlanır.
Hybrid motor pilleri nasıl Şarj ediyor.
HYBRID ENGINE -TOYOTA C-HR

Toyata’nın Hybrid Sistemi Pilleri Nasıl Şarj Ediyor?

Toyota’nın Hybrid Synergy Drive sistemi aküyü iki şekilde şarj ediyor. İlk olarak ,benzinli motor, pili şarj etmek için jeneratörü çalıştırır. İkinci yöntem rejeneratif frenleme, frenleme enerjisini iyi kullanan bir sistemdir.

Ayağınızı frene her bastığınızda veya gaz pedalını kaldırdığınızda, sistem enerjiyi, aslında geri dönüştürüldüğü aküye geri yönlendirir. Frenlerden ısı veya gürültü olarak kaybedilen enerjinin yerine, yakalanır ve daha sonra elektrik motoruna güç vermek için kullanılır. Bu, özellikle sistemin büyük miktarda enerji geri kazanıp depoladığı ve aracı genel olarak daha verimli hale getirdiği stop-start trafiğinde etkilidir.

Toyota Yaris Cross Görüntülemek İçin
Ferrari’nin ilk PHEV hibrit Modeli Görüntülemek İçin

4 - 0

Thank You For Your Vote!

Sorry You have Already Voted!

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *